Всеизвестно е колко задръстена от туристи е Венеция. Кметството дори е въвело входна такса с цел да се намали потокът им. При 20 милиона посетители годишно възможно ли е изобщо пътуването ни до Венеция да е пълноценно? Посещавала съм този град много пъти, включително докато правех проучване за новия си роман „Маестра“. Тук ще споделя моите съвети как да избегнете тълпите и да обиколите интересни места, които повечето туристи не виждат.
Отидете там, когато няма тълпи
Посетете Венеция през ноември или януари. През тези месеци градът си поема глътка въздух и става много по-приветлив. За хубава храна през зимата се отбийте в оживения ресторант „Марио ала Фава“. Той е един от първите във Венеция, който предлага голям избор от вегански ястия; там обичам морските дарове и смесицата от местни жители и туристи. А най-доброто време за разходка е рано сутрин и късно вечер.
Прекарайте един ден без телефон
Не ви трябва карта – просто обикаляйте напосоки и си позволете да се загубите. Ще попаднете на неочаквани места. В крайна сметка ще стигнете до водата и ще се върнете с вапорето – водния автобус. Да сте без телефон означава да не снимате. Откажете се да запечатвате тези красиви гледки и просто им се насладете, защото на снимките те няма да са толкова великолепни. Горещо препоръчвам тесните улички около Виа Гарибалди, където ще видите простряно пране и деца, играещи футбол на улицата.
„Зад кулисите“ на Двореца на дожите
Резервирайте предварително обиколката си на palazzoducale.visitmuve.it. Така не само ще избегнете дългите опашки на входа и ще получите достъп до целия дворец, но ще можете да разгледате и таванските килии, където са били държани затворниците, сред които и Казанова. Ще можете дори да минете по Моста на въздишките.
Направете обиколка с каяк
Карането на каяк е магически начин да усетите как Венеция е построена така, че отвсякъде да има достъп до водата.Главните входове на повечето сгради се намират на каналите, но можете да ги видите само когато плавате покрай тях. Карах каяк по залез с Real Venetian Kayak. За проучването на „Маестра“ се позабавлявах да греба по венециански – изправена и гледаща напред – с Row Venice.
Отидете по време на Биеналето
На всеки две години Венеция е домакин на изкуствата от целия свят в продължение на осем месеца. Макар че вероятно ще посетите двете основни места, за които трябва да платите, за мен най-добрата част на Биеналето са арт инсталациите, разпръснати из града. Те често са приютени в сгради, които иначе никога не бихте видели – частни дворци, задни дворове, библиотеки, училища. Каквото и впечатление да остави у вас изложеното там изкуството, самата му среда е забележителна – никога не е пълно с хора и ще имате усещането, че надниквате във Венеция зад затворени врати.
Посетете празен музей
Туристите често пренебрегват венецианските музеи, защото са привлечени от каналите, площадите и пищните сгради. Жалко, тъй като някои от тях са фантастични. Ако искате да разберете как хората са живели в палацо, отидете в Ca’ Rezzonico и Ca’ D’Oro – и двата имат чудесни художествени галерии.
Понякога може да е клаустрофобично да вървите по тесните улички сред навалицата. Ако искате да видите Венеция отвисоко, очевидният избор е камбанарията на площад Сан Марко, но там опашката винаги е дълга. Давам ви две алтернативи – Скала Контарини дел Боволо е с най-известното стълбище във Венеция. Представлява богато украсени външни спираловидни стълби, които водят до широка тераса с прекрасна гледка. Никога не е имало тълпи, когато и да съм я посещавала, вероятно защото е трудно откриваема. Второто ми предложение е Фондако дей Тедески. В продължение на векове това е била сградата на немските търговци, величествена четириетажна постройка близо до моста Риалто, която сега е превърната в луксозен универсален магазин. Има красив вътрешен двор и покрив с панорамна гледка, до който достъпът е безплатен (популярен е, така че резервирайте предварително). Един от любимите ми хотели, Locanda Fiorita, има покривна тераса с безплатно просеко всяка вечер.
Направете стъклено мънисто
На острова на стъклото Мурано има безброй демонстрации на издухване на стъкло и магазинчета, които да обикаляте, както и страхотен музей на стъклото. Но най-добрият начин да оцените ненадминатите умения на майсторите на стъкло е да създадете нещо сами. Романът ми „Маестра“ се фокусира върху жена, която изработва мъниста и по време на проучването си имах два урока с Alessia Fuga – чудесна маестра и търпелива учителка.
Оценете занаятчийското изкуство
Венеция винаги е била средище на умели занаятчии, които създават стъклени и кожени изделия, лодки, маски и хартия. Все още има много работилнички, разпръснати из града, където можете да наблюдавате работата на занаятчиите и да си купите уникални сувенири, знаейки, че така подпомагате безценната местна икономика.
Текст на Трейси Шевалие

Потопете се в магията на Венеция и остров Мурано с новия исторически роман на Трейси Шевалие.