Европа се спуска в пропаст

Сподели:

Рецензия на Христо Блажев в "Книголандия"

Сякаш като призована се появява „Пропаст“ на Робърт Харис – история от навечерието на Първата световна война, в която на преден план може и да е една пламенна забранена любов, но на заден и постепено все по-доминиращ план се проследява стремителното сриване на Европа в… пропастта. Паралелите с нашето време не могат да бъдат избегнати, но те са и до някаква степен търсени. Трагичният образ на британския премиер-министър Хърбърт Хенри Аскуит, влюбен до уши – при това споделено – в над двойно по-младата от него аристократка Вениша, е уловен както в официалните документи от времето, така и в запазените цели петстотин и шейсет писма, които той ѝ изпраща.

Робърт Харис умее да възкресява духа на епохата – той демонстрира това и в „Конклав“„Мюнхен“ (друга символично важна за нашите дни книга), „Офицер и шпионин“„Закон за забравата“ и други. В „Пропаст“ в центъра на събитията е Лондон, където през лятото на 1914 г. „пощенските служби в Лондон разнасяха кореспонденцията дванайсет пъти дневно“, както пише авторът. И това е същностно важно, защото неспирната размяна на пламенни съобщения между Аскуит и Вениша, „вероятно най-добре информираната жена в страната“, е това, което е в основата на целия сюжет.

В своя роман Харис проследява както началото на войната, така и влиянието ѝ върху британското общество, неизбежната шпиономания, но и патриотичния подем.

Цялата рецензия можете да прочетете ТУК.

Историческият роман е наличен ТУК.

Заглавието на статията е от оригиналната рецензия на Христо Блажев.

Scroll to Top