Стив Бери споделя подробности за „Мрежата на Кайзера“

Сподели:

„Ева Браун е бележка под линия в историята, не е активен участник. Но я намирам за много интересен персонаж. Знаем, че е била силно привързана е към Хитлер и е мразела Мартин Борман...“

През последните 18 години Стив Бери има 20 издадени исторически романа, но никога досега не е писал за наследството на нацисткия режим в Германия.

В „Мрежата на Кайзера“ исках да създам история, свързана с Втората световна война. Не бях се задълбочавал преди в този период, защото за него е писано страшно много. Трябваше да открия свеж подход и по време на проучването си попаднах на нещо интересно“, разказва авторът.

Действието се развива в алтернативна версия на настоящето и главен герой отново е Котън Малоун, пенсиониран агент от специален отряд „Магелан“ и настоящ собственик на антикварна книжарница в Дания. Малоун се съгласява да поеме един случай, след като бившият американски президент го моли да го стори като лична услуга.

Цялата история, в която Котън се изправя пред опасности в Чили, Южна Африка и Швейцария, започва със спекулации какво наистина се е случило в деня на смъртта на Адолф Хитлер.

„Това не е книга за оцеляването на Хитлер след войната. Той умира на 30 април 1945 г. – пояснява Бери. – Но съдбата на някои от сътрудниците му далеч не е толкова ясна. Нямаме представа какво се е случило с Мартин Борман. Той като нищо може да е оцелял.“

Любовницата и за кратко съпруга на Хитлер Ева Браун също има своята роля в романа: „Тя е бележка под линия в историята, не е активен участник. Но я намирам за много интересен персонаж. Силно привързана е към Хитлер, което само по себе си повдига цял куп въпроси. Знаем също, че е мразела Мартин Борман. Запитах се какво ли би се случило, ако Ева Браун и Борман се бяха оказали заедно, събрани от независещи от тях обстоятелства.“

Романът започва съм смразяващ цитат, приписван и на Хитлер, и на Бенито Мусолини: „Масите нямат много време да мислят. А колко невероятна е готовността на съвременния човек да вярва“. Или както един от злодеите в романа си цитира Хитлер наум, „Измисли нещо голямо, но просто не спирай да го повтаряш и накрая хората ще повярват в него“.

„Наскоро изживяхме всички тези неща“, казва Бери. „В интернет дори в още по-голяма степен. Днес можеш да кажеш една лъжа и тя да обиколи Земята за секунди.“

Фокусът на „Мрежата на Кайзера“ е върху Европа, въпреки че могат да бъдат намерени паралели и с политическата ситуация в САЩ в момента.

„В последните четири години в САЩ изживяваме национализъм. Европа го изживява от векове – казва писателят. – Там той е пуснал много по-дълбоки корени и в момента е във възход. Европейският съюз не работи по начина, по който хората са очаквали.“

Светът, в който живее Котън Малоун, не е съвсем същият като нашия, пояснява Бери:

В света на Котън пандемията никога не се е случила. Мисля, че всеки ден понасяме достатъчно от нея, без да има как да се измъкнем, затова поне в моите романи няма да я има.“

Но извън „Мрежата на Кайзера“ пандемията е съвсем истинска, затова писателят е пренесъл всичките си четения и книжни обиколки в Zoom.

„Мисля, че това е бъдещето на книжните събития. Така можеш да достигнеш до толкова повече хора. Очарован съм от начина, по който се случва.“

Scroll to Top