Френската писателка Татяна дьо Роне умее да създава въображаеми светове, в които присъстват автентични събития или личности. Пише книгите си на френски и английски език. Световният ù бестселър „Ключът на Сара“ е издаден в 44 страни с общ тираж над 11 милиона екземпляра, малко по-късно се появява и неговата екранизация. Сега тя ни представя интимен портрет на Мерилин Монро, но под формата на емоционален разказ за неочакваното приятелство между нея и „обикновената“ млада камериерка в хотел „Мейпс“.
Монро винаги е предизвиквала интерес – не само с ролите си на големия екран, но и с невероятната харизма, която е очаровала всички. В завладяващия роман „Апартамент 614“ предстои да „видим“ легендарната актриса без грим и без емблематичната ù сияйна усмивка, но Татяна разказва повече в специално интервю за GRAZIA България.
Какво провокира създаването на тази вълнуваща история? Защо решихте да се фокусирате върху необичайното приятелство между Мерилин и Полин?
Дълго време обмислях роман за Мерилин Монро. За нея обаче е писано толкова много, че исках да създам нещо наистина различно. И тогава ми хрумна, че главната героиня няма да е Мерилин, а млада жена, която се среща случайно с нея и чийто живот се променя благодарение на тази среща.
Имахте ли представа как ще се развие връзката им, когато започнахте романа?
Да, имах ясна представа. За мен това, което двете споделят, не е просто приятелство – би било твърде лесно и не съвсем убедително. Между тях възниква някаква сестринска близост, чувство на съпричастност. Жената в светлината на прожекторите забелязва момичето, което винаги е в сянка, и тази доброта го окрилява.
Някои от романите ви са филмирани – „Ключът на Сара“ например. Да очакваме ли и „Апартамент 614“ на големия екран?
Това е една от мечтите ми! Искрено се надявам, че ще се сбъдне. Днес киното е в сложна фаза, така че не знам дали ще стане, но би било страхотно да видя тази книга на екран с невероятен естествен декор – пустинята на Невада, мустангите, хотел „Мейпс“.
Цялото интервю ще намерите на сайта на Grazia България ТУК
Текстът е на Ася Иванова
Снимка на Татяна дьо Роне ©Pascal Ito
Откъс от книгата прочетете ТУК