„За свободата“ – на границата между исторически анализ, автобиография, мемоари, есе и философска литература

Сподели:

Препоръка от Тамара Вълчева, Капитал

Проф. Тимъти Снайдър в Лвов, Украйна, 2023 © Shutterstock

Американският историк и политолог Тимъти Снайдър, изследовател на Източна Европа и холокоста, започва да пише книгата си „За свободата“ (изд. „Обсидиан“) точно преди една година – през септември 2023 г. във влака от Украйна към Полша. Идеите за нея се зараждат по време на здравословни проблеми, когато е на крачка от смъртта, а нуждата да търси истината за свободата се засилва от продължаващата война в Украйна, където се сражават и умират негови колеги и приятели. Книгата излезе едновременно в оригинал на английски и в превода си на български в края на септември, а моментът не е случаен – преди президентските избори в САЩ.

Тимъти Снайдър е изразявал ясно и публично позицията си – избирането на Доналд Тръмп за президент преди години го подтикна да напише памфлета си „За тиранията“. С него успя да стресне и отрезви голяма част от американците, но заслуга за този ефект имаше не само доброто му познаване на историята, а и увлекателният му стил, с който анализира в дълбочина сложни исторически и политически процеси. Уменията му ни са познати от книгите му „Пътят към несвободата“ и „Кървави земи“, затова може да завиждаме на студентите в Йейл, които имат възможност да слушат редовно негови лекции.

Основната теза на Тимъти Снайдър в най-новата му книга е, че досега погрешно сме възприемали свободата като липса на ограничения – „свобода от нещо“, от затвор, колонизатор, поробител и това я превръща в негативна свобода и „концептуален капан“. Негативната свобода ни създава измамното усещане, че е достатъчно да се отървем от пречките и ще бъдем свободни, заблуждава ни, че сме такива по рождение. Но негативната свобода е репресивна идея. „Свободата започва с това да се освободим от погрешните идеи“. Според историка разбирането ни за свобода трябва да е позитивно – да разберем, че трябва да изградим, да добавим, не само да отнемем, за да бъдем наистина свободни. „В един свят на релативизъм и малодушие свободата е абсолютът сред абсолютите, ценността на ценностите“ пише той още в предговора.

Целия отзив за книгата можете да прочетете ТУК

Scroll to Top